شنبه 16 آبان 1394  08:38 ق.ظ    ویرایش: - -

اسپان‌ زنی و پنجه‌دوانی میسلیوم‌ها

موضوع:

اسپان‌زنی و پنجه‌دوانی میسلیوم‌ها

( فایل word  قابل ویرایش )

تعداد صفحات: ۱۲

تلقیح کمپوست یا بسترها با اسپان را اسپان‌ زنی و به احاطه ‌شدن بسترها با میسلیوم قارچ، پنجه دوانی می‌گویند. برای رسیدن به حداکثر عملکرد؛ نکات مهمی را باید در این دو مرحله رعایت نمود که اهم آنها عبارتند از:
۱- مقدار رطوبت بستر
۲- دمای بستر
۳- وزن خشک بستر بازای هر فوت مربع از سطح کشت
۴- مدت زمان پنجه‌دوانی
مقدار رطوبت
میسلیوم قارچ در محیط خیلی خشک یا خیلی مرطوب، قادر به رشد نخواهد بود. در بسترهای کم آب یا خشک؛ بعلت فقدان آب لازم برای انتقال و سوخت و ساز مواد غذایی؛ رشد میسلیومی بصورت کپه‌ای و تنک بوده و تشکیل کلاهک‌ها بسیار ضعیف خواهد بود. و از طرف دیگر، در یک محیط بیش از اندازه مرطوب، رشد میسلیومی متوقف شده و یا میسلیوم‌هایی بیش از اندازه نخ مانند و ضعیف تولید می‌شوند. طی آزمایشات کنترل شده که بر روی قارچ دکمه‌ای در کمپوست طبیعی (کود اسبی) صورت گرفته؛ مشخص شد که در صورت انحراف رطوبت بیش از ۲ درصد از حد مطلوب؛ باعث کاهش یا افت محصول خواهد شد. انحراف بیشتر از ۵ درصد معمولاً منجر به پیدایش میسلیوم‌هایی خواهد شد که قدرت تولید کلاهک را ندارد. لذا؛ بایستی کمپوست خشک را در مرحله اسپان‌زنی اندکی مرطوب کرده و بخوبی این رطوبت را به تمام نقاط منتقل سازیم تا مبادا لکه‌های مرطوب ایجاد شوند. معمولاً در مورد یک کمپوست بیش از حد مرطوب، مقداری گچ (CaSo4) می‌افزائیم تا آب اضافی آن را جذب نماید.
دمای بستر
برای کنترل دمای بستر کاشت؛ دماسنج‌هایی را در مرکز توده کمپوست و در هوای اطاق نصب می‌نمایند. بدیهی است که این دو مکان؛ دماهای متفاوتی را نشان دهند و با فرض این که دمای گرم‌ترین نقطه (مرکز توده بستر) برابر با ۲۷ درجه سانتیگراد و دمای معمولی اطاق نیز ۲۱ درجه سانتیگراد باشد، در آن صورت دمای کل توده باید در این دامنه قرار گیرد.
بسته به نوع قارچ دمای مطلوب رشد میسلیومی نیز متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال قارچ دکمه‌ای در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد؛ خیلی سریع رشد می‌نماید؛ در حالی که گونه سیلوسب برای این منظور به دمای ۳۰ درجه سانتیگراد نیاز دارد. دمای بالاتر و پائین‌تر از این حد؛ رشد میسلیومی این دو قارچ را کند می‌کند و این مورد برای تمامی قارچ‌ها قابل تعمیم است. شکل ۱۱۹، تأثیر درجه حرارت را بر رشد میسلیوم قارچ دکمه‌ای نشان می‌دهد. توجه کنید که با افزایش دمای هوا بیش از حد مطلوب، رشد میسلیوم‌ها کندتر می‌شود. بنابراین در طی پنجه‌دوانی میسلیوم‌ها، هدف اصلی، حفظ دمای مناسب برای سریع‌ترین و بیشترین رشد میسلیومی می‌باشد.

 

   


نظرات()  

ساعت مچی زنانه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic